Šilauogių sodinimas ir priežiūra

šilauogės, šilauogių priežiūra, šilauogių sodinimas -

Šilauogių sodinimas ir priežiūra

Norint teisingai ir nuosekliai prižiūrėti šilauogių plantaciją ir turėti puikų derlių geriausia nusimatyti tinkamą vietą, kurioje šios uogos duos derlių net 25-35 metus. Tai vasaržaliai krūmai šakotais ir stačiais lapais ir palinkusiai stiebais. Stebai auga iš krūmo pagrindo šakninėmis atžalomis. Šilauogių esti įvairių rūšių, tad Lietuvoje patartina rinktis ankstyvas ar vidutinio vėlyvumo veisles, kurios derės nuo liepos vidurio iki rugsėjo pradžios.

Vietos šilauogėms parinkimas ir dirvos paruošimas

Bene svarbiausia dalykas norint turėti gerai derančius šilauogių krūmus - tinkamas sodinimo vietos parinkimas. Parinkite saulėtą ir mažai vėjuotą vietą sklype. Šešėlyje šilauogės bus ne tokio gero skonio ir po kelių metų gali iš viso nustoti derėti. Venkite vietų kur užsilaiko vanduo (žemesnės sklypo dalys ar molingos vietos). Net tik pavasarį vandeningose vietose, kurios po to išdžiūsta šilauogės gali nederėti.

Šilauogės lepios dirvožemiui, tad jo paruošimui skirkite itin daug dėmesio. Šilauogės mėgsta rūgščią ir purią, gerai ajeruotą, neperdžiūvusią dirvą. Tad geriausiam rezultatui rinkitės specialiai šilauogėms paruoštus substratus, kurie užtikrins geriausius rezultatus.

Rekomenduojame pašalinti visas piktžoles (svarbiausia ilgametes). Vėliau patogiai šilauogių priežiūrai rekomenduojame naudoti pjuvenų mulčią, kuris sulaikys grėgmę dirvoje ir tuo pačiu pristabdys piktžolių augimą.

Šilauogių sodinimas

Dažniausiai rekomenduojamas šilauogių sodinimo būdas: Iškasama ne mažesnė kaip 1 metro skersmens ir 60 cm gylio duobė, o sodinant daugiau krūmų lengviausia tiesiog kasti tranšėjas. Duobes ar tranšėja užpildykite specialiu šilauogėms paruoštu substratu iš rūgščių (pH 4,0-4,5), humusingų, lengvų aukštapelkių durpių. 

Sodinimui rinkitės 2-3 metų sodinukus. Sodinimui tinka ir pavasaris ir ruduo. Rudenį patartina mulčiu apsaugoti šilauogių šaknis nuo šalnų kol dar krūmas nėra pilnai pripratęs prie naujo dirvožemio ir šaknynas nėra pilnai įsitvirtinęs.

Šilauoges sodinti reikia būtent tokiame lygyje kaip buvo augintos vazone prieš persodinimą. Griežtai venkite užberti dirvožemį aukščiau nes tai gali sukelti puvinį. Sodinuko šaknis išskleiskite horizontaliai. Apžiūrėkite sodinukus dėl sveiko ir gerai išsivyčiusio šaknyno.

Patogiam šilauogių krūmų prižiūrėjimui pasistenkite juos sodinti apie 80-90 cm atstumu nuo vienas kito. Pasodinus ar paaugus krūmams būtina persipinančias šakeles nugenėti, kad krūmai išlaikytų tarp vienas kito atstumą. Pasodinus būtina palaistyti ir rekomenduojama padengti 5-10 cm storio mulčio sluoksniu.

Patogiai vejos priežiūrai ir efektyvesniam piktžolių valdymui aplink šilauogių krūmus rekomenduojame įrengti plastikinius bortelius arba vejos atitvarus.

Jeigu laikomasi visų nurodytų apsketų šilauogių krūmai pirmą derlių turėtų vesti jau sekančiais metais. 5-6 metų krūmai sulaukia brandos ir duoda maksimalų derlių. Priklausomai nuo veislės, iš vieno aro galima gauti nuo 80 iki 100 kg uogų.

Šilauogių krūmų genėjimas

Jaunų šilauogių krūmų nepatartina genėti. Po dviejų metų galite pradėti pašalinti prie žemės nulinkusias, silpnas šakeles. Po penkerių metų atlikite pirmąjį pašviesinimą. Pašalinkite silpnus nulikusius ūglius, kad kiti augtų tvirtesni ir duotų daugiau uogų. Palikite tvirčiausius, nelinkstančius į vidų ir nesikryžiuojančius stiebus. Po septynerių metų kai šilauogių krūmai yra pilnai subrendę patartina dar kartą atlikti pašviesinimą ir pašalinti šakeles, kurios duoda menkiausiai ir mažiausias uogas. Po genėjimo derlius gali sumažėti, tačiau kitais metais bus dar gausesnis. Šilauoges patartina genėti ankstyvą pavasarį (kovą) arba žiemos pabaigoje, iki pumpurų brinkimo saulėtu ir sausu oru.

Šilauogių krūmų priežiūra

Šilauogėms puikiai tinka lašelinio laistymo sistema. Taip kiekvienas krūmas gaus pakankamą dregmės kiekį, o vandens sunaudosite mažiau. Dirvožemį laistykite tiek, kad jis būtų dregnas, bet nepermirkęs. 

Drėgmę palaikyti padeda mulčiavimas. Šilauogėms geriausiai rinkitės pjuvenų mulčią. Susidaro geras mikroklimatas ir suvienodinama dirvožemio temperatūra. Pjuvenos stabdo piktžolių augimą, tad ravėti iš karto reikės mažiau.

Itin savrbu nepertręšti šiliauogių nes tai stipriai pakenkia krumui ir uogoms. Tręškite specialiomis šilauogėms skirtomis trąšomis nedideliais kiekiais ir retai. Per daug patręšti augalai tą sezoną veda gažius ūglius, tačiau kitais metais pavasarį jų viršūnės nudžiūsta, ant lapų, stiebų ima ryškėti grybinių ligų pakenkimai, ligos sugadina nemažą uogų derliaus dalį. Rudenį nepatartina tręšti azotu, nes augalai turėtų sustoti augti, nebeleist naujų ūglių ir pasiruošti šaltajam laikotarpiui.

Nuo šalnų šilauoges patartina apsaugoti dūmijimu arba laistyti krūmus iš viršaus.

Idomus faktas apie šilauoges

Suaugusio šilauogių krūmų šaknų sistema išties įdomi: tai kelios pieštuko storio inkarinės šaknys siekiančios 60-80 cm gylį ir plonos siūliškos siurbiančios šaknys, išsidėsčiusios viršutiniame 10-20 cm sluoksnyje. Šilauogių šaknys neturi šakniaplaukių, jų vaidmenį atlieka grybų hifai, kurie aprūpina augalą vandeniu, azotu bei kitomis mineralinėmis medžiagomis, o pats grybas iš augalo gauna angliavandenius. Tokia augalo bei grybo abipusė nauda, arba simbiozė, vadinama mikorize. Mikorizė būdinga visiems erikinių šeimos atstovams.


Palikite komentarą

Prieš publikavimą, komentarai bus peržiūrėti.